Baro Konfederacija

Maršrutai Lietuvoje
Jonavos dvaras buvo vienas pirmųjų Lietuvos vietovių, kurią 1768 m. kovo antroje pusėje pasiekė žinia apie prasidėjusį bajorijos sukilimą. Jauniausias Marijonos Zabielaitės-Kosakovskienės, Jonovos miestelio įkūrėjos, sūnus Simonas Kosakovkis užmezgė kontaktus su naujos konfederacijos lyderiais Varšuvoje.
Jonavos apylinkės - Baro konfederacijos pradžia Lietuvoje
Jonavos regione yra daugiausia Baro konfederacijos atminties vietovių ir beveik visi pristatomi šio maršruto objektai ir vietos tiesiogiai yra susijusios su vienu iš pagrindinių Baro konfederacijos herojų Lietuvoje - S.Kosakovskio asmeniu. 1768 metais prasidėjusi Baro konfederacijos veikla, aktyviai skleidėsi Lietuvoje nuo Jonavos, Ukmergės ir Kauno apylinkių. S.Kosakovskis savo pavyzdžiu uždėgė artimus bajorus bei jų giminaičius įsitraukti į kovas. Tarp jų buvo ir Kauno pavieto pakamaris, Žeimių dvarų savininkas, S.Kosakovskio dėdė Domininkas Medekša ir jo sūnus Teodoras, kuris žuvo Višakio Rūdos mūšyje.
Trys iki dabar Lietuvoje išlikę koplytstulpiai Baro konfederacijai atminti
Būtent Žeimių dvarininko D. Medekšos pastatyta koplytėlė sūnui atminti yra labiausiai atpažįstama Baro konfederacijos atminties vieta ir kartu su pačiu Žeimių dvaru yra viena garsiausių istorinių ir lankytinų vietų Jonavos rajone. Toliau nuo Žeimių, sutinkame buvusias Normainių dvaro savininko Jono Mikalojaus Brunono valdas, apie kurias byloja iki šių dienų išlikusi tik Normainių koplytėlė, kuri yra dar vienas išlikęs monumentas konfederatams įamžinti. Paskutinis žinomas konfederacijos atminimo koplystulpis yra pastatytas Vėpriuose, Ukmergės rajone. Apie jo kilmę yra įvairių sąsajų su S.Kosakovskiu ar tai jam asmeniškai dedikuotas koplystulpis ar jo inicijuotose kovose, šiose vietose žuvusių atminimui pagerbti.
Baro konfederacijos herojaus amžinojo poilsio vieta
Jonavos Šv. Jokūbo bažnyčios kripta yra tarsi Kosakovskių giminės mauzoliejus. Joje palaidoti pats bažnyčios fundatorius, Livonijos vyskupas Juozapas Kazimieras Kosakovskis, Napoleono Bonaparto I adjutantas Juozapas Antanas Kosakovskis, LDK didysis etmonas, Baro konfederatas Simonas Martynas Kosakovskis, jų motina, Jonavos miesto pradininkė Marijona Zabielaitė – Kosakovskienė ir kiti Kosakovskių giminės palikuonys.
Lankytinos vietos

55.1838°š. pl. 24.2212°r. ilg.

55.18307°š. pl. 24.230475°r. ilg.

55°04′10.24″ š. pl. 24°16′39.5 r. ilg.

Normainių dvaro koplyčia

55.15'52.7 š.pl. 24.15'20.7 r.ilg

55.15509° š. pl. 24.573461° r. ilg.